تشخیص دستکاری دوربین مداربسته

Комментарии · 79277 Просмотры

تشخیص دستکاری دوربین مداربسته

برخی مواقع و در برخی مکان ها دوربین های مداربسته توسط مجرمین مورد تخریب و دستکاری قرار می گیرند و عملکرد آنها دستخوش اختلالاتی می گردد. در نتیجه برای جلوگیری از این موضوع در مکان های جرم خیز می توان از قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته استفاده نمود. در ادامه در مورد اهمیت و نحوه کار این قابلیت در پیشگیری از دستکاری دوربین مداربسته صحبت می کنیم.

  در دوربین های مداربسته مهمترین موضوع هوشمند سازی آنهاست. بهترین  سیستم امنیتی هوشمند  را از سایت اسمارت خریداری کنید.

 

تشخیص دستکاری در دوربین مدار بسته چیست؟

 

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا Tamper detection یکی از زیر مجموعه های سیستم پردازش تصویر VCA در دوربین های تحت شبکه هایک ویژن است. این نوع از دوربین ها در زمانی که مورد دستکاری و تخریب قرار می گیرند بوسیله آلارم به شما اطلاع خواهند داد.

در هنگام وقوع این مسئله اگر فردی سعی بر صدمه زدن به دوربین داشته باشد. یا به هر نحوی بخواهد در کار دوربین اختلال ایجاد کند. به عنوان مثال، دوربین مداربسته را به وسیله پارچه ای بپوشاند. آلارم ها فعال شده اطلاع رسانی لازم را انجام می دهند.

 

 بیشتر بخوانید: هایک ویژن

 

نحوه تنظیم سیستم تشخیص خرابکاری

زمانی که می خواهید این قابلیت را برای دوربین مداربسته تحت شبکه خود تنظیم نمائید، لازم است که این نکته را نیز در نظر بگیرید که تنظیمات این سیستم را مطابق با نیازهای نظارتی سیستم مداربسته تان انجام دهید برای مثال:

 • قابلیت های زیادی در سیستم تجزیه و تحیل VCA وجود دارند که مستقیما با فعال کردن آلارم ها مرتبط اند. به همین خاطر باید ببینید که قصد استفاده از کدام یک را دارید. برای مثال آیا می خواهید سیستم آلارم ها را برای قابلیت تشخیص نفوذ دوربین هایک ویژن (Intrusion Detection) تنظیم نمایید. یا برای قابلیت تشخیص خرابکاری (Tamper Detection). زیرا این دو قابلیت، هر کدام تصاویر را برای اهداف مختلفی جستجو می نمایند و با یکدیگر متفاوت اند.
 • بهتر است تنظیمات قابلیت Tamper detection را جهت ارسال هشدارها به بیش از یک نفر انجام دهید. زیرا ممکن است زمان هایی پیش آید که فرد مورد نظر در دسترس نیست و باید شخص جایگزین وجود داشته باشد.
 • اگر حتی در محل اپراتور و نگهبان وجود دارد؛ باز هم توصیه می گردد قابلیت تشخیص تامپر را در صورت وجود فعال نمایید. زیرا ممکن است نگهبان، اتاق مانیتورینگ را برای مدتی ترک نماید.

 

 

 

کاربردهای قابلیت Tamper detection

عملکرد خودکار و دقت بالای این قابلیت همواره باعث دسترسی شما به سیستم شده و این امکان را فرآهم می کند که حتی در زمانی که در محل حضور ندارید؛ بتوانید بر اوضاع کنترل داشته باشید. از جمله کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در صورتی که دوربین مداربسته در معرض ضربه فیزیکی قرار گرفته و از جای خود حرکت کند.
 • در صورتی که فرد سعی کند تا برق دوربین را قطع نماید.
 • لنز دوربین مدار بسته هایک ویژن توسط فردی پوشانده شود و از ثبت تصاویر آن جلوگیری شود.
 • قرار دادن شیئی روبروی دوربین، به نحوی که دید آن مختل شده یا به هر نحوی تصویر تار گردد.
 • برای عدم دریافت هشدار های کاذب از این سیستم، می توان قابلیت Tamper detection را برای ارسال هشدارها بر اساس مدت زمان وقوع اختلال تنظیم نمود. به طوری که برای مثال افتادن یک برگ درخت و رد شدن آن از روی لنز منجر به فعال شدن آلارم ها نگردد.

 

 بیشتر بخوانید:   دوربین مداربسته تی وی تی

 

مزایای تشخیص تامپر

فناوری تشخیص دستکاری مزایای زیادی دارد برای مثال قاعدتا شما وقت این را ندارید که 24 ساعته بتوانید بر سیستم مداربسته خود نظارت داشته باشید. در این صورت Tamper Detectionدر دوربین مداربسته به کمک شما می آید. شما می توانید از راه دور و با استفاده از موبایل، لپ تاپ و … بر اوضاع نظارت داشته باشید. وجود قابلیت Tamper detection در بسیاری از اماکن و سازمان ها می تواند بسیار مثمر ثمر باشد. برای مثال:

 • در مکان هایی که احتمال وقوع جرم در آنها بالا است و ممکن است مجرمین سعی در آسیب رساندن به دوربین مدار بسته را داشته باشند؛ می تواند سریعا به مامورین و نگهبانان هشدارهای لازم را بدهد.
 • یا در مدارسی که از دوربین مدار بسته استفاده می کنند. برای مثال هنگامی که یک توپ بازی یا سایر ادوات ورزشی به دوربین برخورد می کند و آن را از کار می اندازد.
 • یا در زمان هایی که دوربین در محلی نصب شده که درختان زیادی در آن وجود دارد و شاخه ها و برگ های بر اثر باد و طوفان در کار دوربین ها اختلال ایجاد می کنند.

 

 

قابلیت Tamper detection یکی از زیر مجموعه های سیستم پردازش تصویر VCA است.که در دوربین های تحت شبکه موجود است. این نوع از دوربین ها در زمانی که مورد دستکاری و تخریب قرار می گیرند بوسیله آلارم به شما اطلاع خواهند داد.

در هنگام وقوع این مسئله اگر فردی سعی بر صدمه زدن به دوربین داشته باشد و یا به هر نحوی بخواهد در کار دوربین اختلال ایجاد کند برای مثال تصویر آن را بوسیله پارچه ای بپوشاند، آلارم ها فعال شده اطلاع رسانی لازم صورت می پذیرد.

قابلیت تشخیص دستکاری چگونه عمل می نماید ؟

قابلیت تشخیص دستکاری به دوربین مداربسته این امکان را می دهد که هنگامی که ضبط تصاویر تحت تاثیر عوامل خارجی مانند ضربه ، مسدود کردن یا تماس با مشکل مواجه شد به شما هشدار دهد.

این قابلیت به ویژه برای مکان هایی که دوربین مداربسته می تواند مورد حمله فیزیکی قرار گیرد یا دید آن مسدود شود بسیار مفید می باشد.

سیستم به صورت خودکار پیغام هشداری را برای شما ارسال می کند و سعی در تماس با شما دارد حتی اگر شما در مکان مورد نظر برای نظارت بر رویداد حاضر نباشید.

قابلیت تشخیص دستکاری (Tamper Detection) می تواند در موارد زیر به شما اطلاع رسانی نماید :

هنگامی که ضربه ای به صورت فیزکی به دوربین وارد شود یا از جای خود تکان داده شود.
کسی سعی در قطع کردن برق دوربین را داشته باشد.
برای جلوگیری از ضبط تصاویر با اسپری رنگی به سمت لنز پاشیده شود.
اگز چیزی برای پوشش دید دوربین و جلوگیری از نمایش تصویر جلوی آن قرار داده شود.
فوکوس دوربین به هر دلیلی با مشکل مواجه شود و تصاویر تار شوند.

هشدارهای قابلیت تشخیص دستکاری

همچنین می توان مدت زمانی را برای ارسال هشدار از زمان بروز رویداد توسط Tamper Detection مشخص نمود که از هشدارهای اشتباه جلوگیری شود.

به عنوان مثال هنگامی که یک برگ برای چند ثانیه دید دوربین را با اشکال مواجه کرد و بعد از چند ثانیه مشکل برطرف شد هشداری برای کاربر ارسال نمی شود ، اما اگر با اسپری رنگ دید دوربین برای بیشتر از زمان تعیین شده پوشش داده شده ، سیستم پیام هشدار را برای کاربر ارسال می کند.

به خاطر داشته باشید که هشدارهایی که توسط قابلیت تشخیص دستکاری دوربین برای شما ارسال می شود همیشه مربوط به خرابکاری های عمدی یا مجرمانه نمی باشد. ممکن است یک شاخه درخت در هنگام وزش باد بر روی دوربین افتاده باشد یا در اثر وزش باد چیزی بر روی دوربین افتاده باشد و دید آن را مختل کرده باشد یا تابش نور شدید به صورت ناگهانی به سمت لنز تصویر را برای ارسال هشدار تاریک نماید. اما در این موارد هم ارسال هشدار می تواند شما را از موضوع آگاه سازد تا اقدامات لازم را برای تعمیرات انجام دهید.

چگونه قابلیت تشخیص دستکاری می تواند به شما کمک کند ؟

اگر شما قادر به نظارت ۲۴ ساعته بر روی سیستم نظارت تصویری نباشید ، قابلیت تشخیص دستکاری می تواند هنگامی که رویدادی رخ دهد برای شما هشدار ارسال نماید. شما می توانید با مشاهده تصاویر دوربین مداربسته از راه دور ، موقعیت به وجود آمده را بررسی نمایید. برای اینکار می توانید از تلفن همراه هوشمند ، تبلت یا کامپیوتر خود استفاده نمایید. استفاده از این قابلیت در صنایع و مکانهای مختلف بسیار مفید است ، این قابلیت به عنوان مثال برای موارد زیر می تواند استفاده شود :

به سرعت ماموران امنیتی به دوربین مداربسته آسیب دیده در مناطق با نرخ جرم و جنایت بالا فرستاده شوند، که در این مکان ها احتمال مسدود کردن دید دوربین به صورت عمدی بسیار بالا می باشد.
آگاه کردن ماموران امنیتی مدرسه هنگامی که توپ بسکتبال ، فوتبال یا موارد دیگر به دوربین مداربسته در فضای باز مشرف ، در زنگ تفریح برخورد می کند.
اگر شاخه درختان یا موارد دیگر دید دوربین را در طوفان از بین برده باشند می توانید از این موضوع آگاه شوید و اقدامات لازم را انجام دهید

 

 

 

Показать полностью...
Комментарии